Вицови PDF Печати Е-пошта
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- сакаш да те частам кафе ?
-не фала !
- сакаш да те частам сок?
-не фала !
-сакаш да те частам вотка ?
-не фала
после ова програмерот си вика во себе:
„хмм, чудно, стандардните драјвери не ги прифаќа !!
 
............................................................................................


Добар ден, јас сум Марта, не можам да печатам.                      

Секој пат кога пробувам се појавува пораката :

„Не можам да го најдам печатачот“.

Дури и сум го подигнала печатачот и ставила пред

комппјутерот, но компјутерот сеуште не може да го најде...

 

...........................................................................................

 

Мажот: (се враќа касно од работа) Здраво душо.

Почнувам да се логирам...
Жената: Што мислиш...да купиме нов телевизор?
Мажот: Internal error. Out of resources.
Жената: Дај ми ја кредитната картичка, ќе одам на шопинг.                               
Мажот: Sharing Violation. Acces Denied...
Жената: Дали ме сакаш колку што го сакаш компјутерот

или ти служам само за забава?
Мажот: Too many parameters...
Жената: Згрешив што се омажив за тебе.
Мажот: Data type mismatch
Жената: Ти си тотално луд!
Мажот: By Default.
Жената: Што е со твојата плата?
Мажот: File in use. Try again later.
Жената: Што се случи со нашиот автомобил сабајлево?
Мажот: System is unstable. Press CTRL + ALT + DEL to Reboot
Жената: Да не сакаш да испиеш уште малку вино?
Мажот: File system is full.
Жената: А што мислиш за мојата фамилија?
Мажот: Unknown Virus.

..........................................................................................

Molitva na informaticar:
Oce nas koj si na nebesat
da se .........................
.................................
sega sekogas i vo vecni vekovi
ENTER

............................................................................................

                           Балада за Компјутерот

Компјутеру машино добра
опасна си ко кобра.
Кога пецнеш заведуваш
и во соба со тебе затвораш.

Компјутеру машино моја
да ти ја ебам мамата твоја.
Од мене направи изрод гаден
за твоите програми вечно гладен.

Сегде јас монитор гледам
сегде верно јас те следам.
Јас сум сега твој роб
везден пишувам изворен код.

За другари време немам
нова програма јас спремам.
Како може да сум таков труп?
Како може да сум толку глуп?

За нормален муабет зборови немам
како некој да ми ги земал,
но за тебе штом се збори
мене душата ми гори.

Машино одвратна ти ме плени
ме одалечи од сите жени.
На рам и хард јас се палам
наместо девојчиња да галам.

Пред тебе многу време чмаам
и сега за тоа се каам.
Со тебе многу време губам
да те откачам се трудам.

Доста со тебе јас се бафтам
најарно е секира да ти акнам.
Најдобро е да те скршам
со другарството наше јас да свршам.

Морам да ти ставам крај
да видам малку што е рај.
Да престанам да компајлирам
малку душа да си смирам.

Да видам малку подруг свет
да видам птица во слободен лет.

 

Бил Гејтс

Умрел Бил Гејтс и отишол кај Господ и бидејќи направил многу за општеството Господ му рекол да бира каде сака да биде во рајот или пеколот. Оди Бил во рајот гледа потоци славејчиња, добри луѓе, и потоа оди во пеколот. Таму гледа журки, пиење стриптиз свашта! и се враќа кај Господ и вели во пеколот ке одам. Господ рекол добро како сакаш ти, и оди Гејтс во пеколот и веднаш го стават во казан и го варат! и Бил го прашува на Ѓаволот - абе кога дојдов не беше вака ! еее епа тоа беше SCREEN SAVER братче!!!

 

 

Лифт

Како програмер се качува на 12 кат со лифт?
Притиска на 1-ви, притиска на 2-ри и бара кај е Enter

 

 

Програмер

Како ќе препознаеш лош програмер?
Излижано му е копчето Еsc.

 

 

Прозор

Што е заедничкото помеѓу Windows и подморница?
- Кога ќе го отвориш прозорот, почнуваат проблемите...

 

 

Давење

Што вика компјутерџија кога се дави?
- F1, F1, F1!

 

 

Црногорски вирус

Што прави црногорски вирус во компјутер?
- Ништо,само зафаќа простор 

 

 

Принтер

Си биле двајца другари и едниот му рекол на другиот:
Абе брат можеш да ми ја испринташ оваа сликава?
- Важи бе, нема проблем али принтерот не ми е у боја...
Ако бе нема везе... на Paint обој ги и коа ќе ги испринташ у боја ќе бидат....

 

 

 

Тетрис

Си бил некој хакер.
Поминувал покрај градилиште и му паѓа цигла врз глава.
Хакерот :  Аман од овој тетрис !!

 

 

Downloaded

Доаѓа синот дома и ја прашува мајка си:
-Мамо, дали сум јас даунладиран?
-Не сине, ти си роден.

 

 

Заеднички работи

Што е заедничкото помеѓу Windows и подморница?
- Кога ќе го отвориш прозорот, почнуваат проблемите...

 

 

 

Клетва

 

     

Информатичарска клетва:
- Да даде господ, жена ти да е open source!

 

Вид

Што вика програмер кога ќе му ослабе видот?
- Слаба ми е графичката

 

Приказна

-Тато како сум се родил??- прашува синот.
-Добро сине, знаев дека кога тогаш ќе ми го поставиш ова прашање. Еве како се случи тоа.
Тато и мама малку беа на chat, па потоа следеше copy/paste, на нашите слики. Потоа преку e-mail договоривме состанок. Се најдовме во cyber café, малку поразговаравме па отидовме во WC.
Потоа, мама направи неколку download-ди со memory stick- от на тато. Кога тато беше подготвен за up-load приметивме дека немаме firewall.
Но, веќе беше доцна за undo а ни delete веќе не помогна.
Девет месеци подоцна вирусот веќе делуваше….

 

Синчето

И оди синчето кое е по компјутерите на мајката:
- Мамо, јас download-иран сум?
- Не сине, ти си роден!

 

Информатичар

Информатичар доживеал бродолом и се нашол на пуст остров.
Шест месеци никој не поминал. И тогаш едно сабајле отвора очи и гледа раскошна плавуша со големи цицки како стои пред него.
- Ајде пакувај се одиме кај мене од другата страна на островот.
Кога таму што да види. Голема куќа, фрижидер, телевизор, базен...
- Ај оди избањај се и дојди.
Се бањал овој цел саат, излегува среќен, а плавушава го пречекува и го откопчува бекинито:
- А сега ќе добиеш нешто што не си го правел 6 месеци...
- Ај не зезај, имаш и интернет!

 

Обртаи

- Што е тоа мало, црно, крваво и прави 7.200 обрти во минута?
- Мравка во хард-диск.

 

Microsoft

После првата брачна ноќ жената му вели на Бил Гејтс:
- Сега знам зошто те викат MICROSOFT

 

Икс Пе

Оди програмер на бензинска и му вели на продавачот:
- Ве молам наточете ми гориво!
-Каков 95 или 98?
-Што? Зарем немате XP!!!?

 

 

Компјутерски клетви

Да ти се поебе 9-та игличка од процесорот.
Да ти се стопи матичната, како чоколадо во микробранова да ти стане.
Да ти се заглави буквата „С“ од тастатурата.
Да ти откаже Num Lock диодата.
Дај боже сите кулери топло да ти дуваат.
Да ти се поебат 457-миот и 894-тиот пиксел на мониторот.
Дај боже End Task копчето од Task Manager, disabled да ти биде.
Да ти се поебе ласерот од CD-ROM-от, па CD-иња на игла да вртиш
Кога нема да ти се дига да немаш опција SafeMode
Да даде Господ да фаќаш WiFi мрежа со 100% јачина на сигнал и пак да не ти отвора страници...
Да ти пишува Press any key, кога тастатурата ќе ти е расипе!
Да ти пишува Click here, кога маусот ќе ти се расипе!